http://www.hamandishi.com/a/uploads/4/3/4346.jpg

به گزارش هم اندیشی؛ شاید یکی از مقاطعی که شعار سیاست ما عین دیانت ماست و دیانت ما عین سیاست ماست باید محقق شود در صحنه های انتخاباتی است. برخلاف نگاه های غربی به موضوع قدرت و روش های دستیابی به آن از نگاه اسلام هر شیوه ای برای دستیابی به قدرت پسندیده نیست بلکه اساس حضور هر فردی در عرصه قدرت باید بر آمده از هدفی متعالی باشد و در این راه نیز قواعد شرعی را رعایت نمود. در ذیل به بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اخلاق انتخاباتی اشاره می کنیم.

در انتخابات با كرامت رفتار كنند همه؛ چه آنهایی كه نامزد می شوند، چه آنهایی كه طرفدار آنهایند، چه آنهایی كه مخالف با بعضی از نامزدها هستند. جناحهای مختلف كشور، بداخلاقی و بدگویی و اهانت وتهمت و این حرفها را مطلقاً راه ندهند. این از آن چیزهایی است كه اگر پیش بیاید، دشمن از او خوشحال می شود.

(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از مردم قم به مناسبت سالروز قیام 19 دی‌ماه‌ 1386/10/19)


اجتماع مردم، توجه مردم، احساس مسئولیت مردم در هر انتخاباتی از انتخابات گذشته بهتر و بیشتر بوده است. این را تقریباً در همه‌ انتخاباتهای ما می شود نمونه و نشانش را یافت. و امیدواریم در همین انتخابات آینده هم همین جور باشد. همه‌ مردم از همه‌ قشرها در این مسئولیت بزرگ شركت كنند و در این میدان رقابت كه یك عرصه‌ رقابت مثبت است - رقابت انتخاباتی، جزء رقابتهای مثبت و دارای فایده و نفع است برای مردم؛ میدان رقابت انتخاباتی است - همان طور كه من در یزد هم توصیه كردم، الان هم تكرار می كنم، از بداخلاقیهای انتخاباتی باید به شدت پرهیز كنند؛ بدگویی كردن، اهانت كردن، تهمت زدن، برای عزیز كردن خود و یا نامزد مورد نظر خود، دیگران را و رقبا را در چشم مردم خوار كردن، اینها راهها و روشهای صحیح و اسلامی نیست. رقابت باید باشد؛ رقابت مثبت و پرشور، اما با رعایت موازین اخلاقی.


(بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مردم شهرستان ابركوه‌ استان یزد 1386/10/15)


در دموكراسیهای غربی، صلاحیتهای خاصی موردنظر است كه عمدتا در این صلاحیتها، وابستگیهای حزبی رعایت می‌شود. هم كسانی كه نامزد می‌شوند، هم آنهایی كه نامزد می‌كنند و هم آنهایی كه به نامزدها رأی می‌دهند، در واقع به این حزب یا به آن حزب رأی می‌دهند. حالا در آن كشورهایی كه دو حزبی است، مثل آمریكا و انگلیس و یا در كشورهایی كه چند حزبی است، به یكی از این دو یا چند حزب رأی می‌دهند. در نظام جمهوری اسلامی غیر از دانایی و كفایت سیاسی، كفایت اخلاقی و اعتقادی هم لازم است. افرادی نگویند كه اخلاق و عقیده مسئله‌ شخصی انسانهاست. بله، اخلاق و عقیده مسئله‌ شخصی انسانهاست؛ اما نه برای مسئول.

من اگر در جایگاه مسئولیت قرار گرفتم و اخلاق زشتی داشتم؛ فهم بدی از مسائل جامعه داشتم و معتقد بودم كه باید جیب خودم را پر كنم، نمی‌توانم به مردم بگویم این عقیده و اخلاق شخصی من است و اخلاق و عقیده ربطی به كسی ندارد! برای یك مسئول عقیده و اخلاق مسئله‌ شخصی نیست؛ مسئله‌ای اجتماعی و عمومی است؛ حاكم شدن بر سرنوشت مردم است. آن كسی كه به مجلس می‌رود، یا به هر مسئولیت دیگری در نظام جمهوری اسلامی می‌رسد، اگر فاسد، بیگانه‌پرست و در خدمت منافع طبقات برخوردار جامعه بود، دیگر نمی‌تواند نقشی را كه ملت و طبقات محروم می‌خواهند، ایفا كند. اگر آن شخص انسان معامله‌گر، رشوه و توصیه‌پذیر و مرعوبی بود؛ در مقابل تشر تبلیغات و سیاستهای خارجی جا زد، دیگر نمی‌تواند مورد اعتماد مردم قرار گیرد و برود آنجا بنشیند و تكلیف ملك و ملت را معین كند. این شخص غیر از كفایت ذاتی و دانایی ذاتی، به شجاعت اخلاقی، تقوای دینی و سیاسی و عقیده‌ درست هم احتیاج دارد.

(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع بزرگ مردم قزوین‏1382/09/25)


مگر ممكن است در انتخابات جمهوری اسلامی، كسی به خود حق بدهد یا جرأت بدهد كه در آرای مردم دستكاری كند؟ اولا شورای محترم نگهبان، یك مجموعه‌ عادل و مواظب و ناظر بر انتخاباتند و هیچ راهی را برای تقلب باقی نمی‌گذارند. ثانیا وزیر محترم كشور پیش من آمد و گفت شما مطمئن باشید كه ما نمی‌گذاریم یك رأی جا به جا شود. اینها مسلمان و انقلابی و متدین و مورد اعتمادند و از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد گرفته‌اند. بر فرض در گوشه‌ای یك تخلف كوچك هم انجام گیرد. این در نتیجه‌ انتخابات هیچ تأثیری نخواهد داشت. خود من هم مواظبم و اجازه نخواهم داد كه كسی به خود حق بدهد، تقلب در انتخابات را كه یك عمل هم خلاف شرع و هم خلاف اخلاق سیاسی و اجتماعی است، انجام دهد. چنین كاری هرگز نخواهد شد. بعضی خیال كرده‌اند كه حالا چه اتفاق می‌افتد. من بخصوص از رییس جمهور محترم استفسار كردم و گفتم شاید ایشان خبری دارند؛ اما ایشان گفتند كه نه؛ من در همه‌ انتخاباتها، به مسئولان و دست‌اندركاران سفارش می‌كنم كه تخلف نكنند. مسئله‌ خاصی وجود ندارد. عده‌ای جنجال كردند و رادیوهای بیگانه هم های‌وهوی راه انداختند. نخیر؛ انتخابات ان‌شاءالله با اتقان كامل انجام خواهد گرفت. هم مسئولانی كه هستند، مورد اطمینانند، هم خود من نخواهم گذاشت كه مسئله‌ انتخابات، خدای نكرده اندكی مخدوش شود.موضوع :
امام خامنه ای(حفظه الله) و ولایت ,  مقالات ,